O Akcji | Aktualności | Do pobrania | Popierają nas | Opinie | Dla Młodszych | Dla Rodziców | Historie Zwierząt

 

Rodzicu – to Ty decydujesz... decyduj więc rozważnie!

Każdy rodzic pragnie stworzyć swojemu dziecku świat najlepszy jaki potrafi. Dba o dobro małego człowieka, obdarza go miłością nieporównywalną do żadnej innej, wytycza mu drogę przez życie. W stwarzaniu pozytywnego otoczenia dzieciom, rodzice wykorzystują wiele powszechnie dostępnych środków. Niestety zdarza się, że jednym z owych „środków”, pojmowanych w kategoriach bardzo instrumentalnych, bywają zwierzęta...

W świadomości rodziców często zwierzęta zajmują niestety pozycję równorzędną z przedmiotami martwymi, będącymi doskonałymi – bo „interaktywnymi” – zabawkami dla dzieci. Nie wypada rozwodzić się, jak ogromną krzywdę takie postępowanie wyrządza kotkom, pieskom, królikom... powinno być to oczywiste dla każdego. Poprzez słowa zawarte w apelu, pragniemy poruszyć tą sferę uczuć myślącego człowieka, która ukierunkowana na miłość do dziecka, zdaje się nie zauważać problemu wynikającego z nieodpowiedniego, wręcz nieludzkiego, postępowania w stosunku do również czujących, żyjących i uczestniczących w życiu rodziny „młodszych braci”, jakimi są udomowione zwierzęta. Jako opiekunowie królików domowych, chcielibyśmy zwrócić uwagę na dość powszechnie występujące zjawisko obdarowywania dzieci przy najróżniejszych okazjach tymi właśnie zwierzętami.

Królik – zwierzę mające opinię prostego w utrzymaniu, łatwego w hodowli, niewymagającego zbyt wielu nakładów czasowych, pieniężnych oraz przestrzennych – jest częstym „prezentem” okolicznościowym, „nagrodą” za różnego rodzaju postępy w nauce oraz „żywym przedmiotem targów” między rodzicami a ich dziećmi. Niestety, powszechnie powielana przez środki przekazu opinia mocno mija się z prawdą, co w sposób pośredni stanowi już powód do podejmowania krzywdzących te zwierzęta decyzji. Króliki, choć niepozornie wyglądające zwierzęta, mają niezwykle silne charaktery, zupełnie niepodatne na dowolne kształtowanie ich zachowań. Delikatne organizmy królików wymagają z kolei dużego zaangażowania ze strony opiekuna - zarówno emocjonalnego, jak i fizycznego. Te wszystkie czynniki powodują, że przyjęty pod wspólny dach zwierzak nagle staje się uciążliwym, „piątym kołem u wozu”. Zderzenie rzeczywistości i zasłyszanych opowieści na temat królików jest czasem tak silne, że „przypadkowy” opiekun nie jest w stanie zaakceptować faktów i przystosować się do nich. Królik, jako kłopotliwe zwierzę, opuszcza wtedy swój dotychczasowy dom, często w sposób bardzo drastyczny... a wystarczyłoby chwilę zastanowić się nad decyzjami przed ich podejmowaniem i sytuacja nie miałaby miejsca.

Każde zwierzę jest czującym stworzeniem, równolegle z nami – ludźmi – żyjącym na tym świecie. Nie zasługuje na traktowanie jak przedmiot. W przypadku, gdy stanowi „prezent”, „nagrodę”, „sezonową niespodziankę” – jest już krzywdzone przez człowieka.

Królik podarowany dziecku jako „nagroda” nie może stanowić w sytuacjach krytycznych „przedmiotu kary” – to nie jest rzecz, którą za karę odbiera się opiekunowi. Nie są to zdrowe metody wychowawcze i na pewno nie stanowią przykładu sprawiedliwego postępowania – zarówno w stosunku do młodego człowieka, jak i w stosunku do zwierzęcia, które przecież skazane jest na łaskę ludzi.

Królik podarowany dziecku na początku roku szkolnego nie jest zwierzęciem jednosezonowym, które w okresie wyjazdów wakacyjnych może być po prostu usunięte. Te zwierzęta żyją nawet ponad 10 lat, przywiązują się do opiekunów, traktują ich jak członków swojej rodziny... czy tak trudno jest to zrozumieć?

Rodzice! Nie sprawiajcie swoim nieprzemyślanym postępowaniem krzywdy zwierzętom i jednocześnie swoim dzieciom, które obserwując to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu, chłoną wartości. Czy to będą wartości pozytywne, czy negatywne – ty Wy decydujecie... decydujcie więc rozważnie!

Autorka przesłania - Monika Adaszewska
www.kroliki.z.pl